23.03.2014

Konflikt YG Family ze stacją KBS


Stacja telewizyjna KBS (Korean Broadcasting System) jest jedną z największych w Korei (+ SBS i MBC). Ma nawet kanał dla obcokrajowców KBS World (u nas chyba tylko na nc+ [kanał 527] i w Cyfrowym Polsacie [kanał 299]), który emituje dramy i programy z angielskimi napisami (Music Bank leci w piątki ok. 11.00 w Cyfrowym Polsacie).

Z różnych powodów, od dłuższego czasu między YG a KBSem trwa zimna wojna. I nikt nie wie, kiedy się zakończy…

Ale o co tak właściwie poszło?


W grudniu ubiegłego roku, stacja KBS zaprosiła YG Family na końcoworoczną galę KBS Gayo Daejun (każda stacja z wielkiej trójki ma taką), ale YG kolejny rok z rzędu odmówił (podobno nie dało się pogodzić daty gali z hormonogramem artystów - tiaa~…). Oczywiście fani wiedzą lepiej, a jeden koreański VIP nawet spisał piękną historię Konfliktu KBSu z YG Family. Zatem posłuchajcie…

[Tłumaczenie jednego z komentarzy ze strony bigbangupdates.com z 131209.]

Prawdziwa twarz KBSu wyszła na wierzch w 2009 wraz z debiutem 2NE1. Dziewczyny dużo się promowały, ale nie w Music Banku, wszystko przez ówczesną politykę YG, który pozwalał im promować się tylko w jednym programie muzycznym na tydzień*. KBS się wkurzył i skrytykował tę zasadę YG publicznie w artykule. Potem zemścił się, kiedy Jiyong wydał Heartbreakera. 

Jiyong promował się w KBS, SBS i MBC, ale przez konflikt w hormonogramie nie mógł uczestniczyć w jednym z programów radiowych KBSu. KBS ogłosił to publicznie i oznajmił, że Jiyong przestanie być zapraszany do innych programów stacji - wycofał również z programu TV wszystkie piosenki YG. Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego KBS tak postąpił. Takie odwołania uczestnictwa w programach zdarzają się przez cały czas, ale to był pierwszy raz, kiedy jakakolwiek stacja telewizyjna zrobiła z tego wielkie halo. YG nic nie powiedział, ale wtedy rozpoczęły się ich złe relacje.

W 2010 YG wciąż pozwalał Youngbae występować w Music Bank, więc sądziliśmy, że wszystko zostało naprawione. Pojawiły się nawet plotki, że YG pozwolił GD&TOP i Youngbae wystąpić na końcoworocznej gali KBSu. Później jednak powiedział „nie”. Ta decyzja była częściowo spowodowana złą relacją YG z KBSem, a częściowo tym, że jak dowiedział się YG, 2NE1 nie wygra nagrody na gali w kategorii Most Popular Song.  YG wypuścił artykuł mówiący, że KBS nie powinien dodawać tej kategorii nagród i że standardy KBSu są nieuczciwe. VIPy wściekły się, tym razem na YG, bo wykorzystał Big Bang, by zdobyć to, co chciał dla 2NE1. KBS odpowiedział artykułem oskarżającym YG za brak rozsądku. KBS zasugerował, że YG odmówił, ponieważ ani Youngbae, ani 2NE1 nie otrzymali żadnej nagrody. Później KBS wycofał z emisji wszystkie piosenki GD&TOP. 

W 2011, kiedy Big Bang wypuściło mini album Tonight, KBS odmówił im pierwszego występu w Music Banku. Dlaczego? Bo nie chciał dać im czasu antenowego na więcej niż jedną piosenkę, podczas, gdy inne grupy - młodsze od nich - występowały nawet z trzema piosenkami i to nie tylko podczas pierwszego występu, ale całej promocji. KBS powiedział, że to przez hormonogram, ale to była śmieszna wymówka, ponieważ były młodsze zespoły, które miały comeback po Big Bang i  również występowały z trzema piosenkami. YG postanowił w ogóle nie puszczać Big Bang do Music Bank i wszyscy się z tym zgodziliśmy. Postanowiliśmy zbojkotować KBS. 

W 2012 sprawy jeszcze bardziej się pogorszyły wraz z emisją programu KBSu Entertainment Relay, w którym prowadzący mówili o comebacku Big Bang. Zrobili „wywiad” na ulicy, żeby sprawdzić, czy ludzie również myślą, że Big Bang wróciło zbyt wcześnie po swoich skandalach. Prowadzący zupełnie ignorowali tych, którzy mówili „nie”, a stanowili oni większość. Wybierali za to starszych ludzi, którzy nie mieli pojęcia kim są Bangi i nie wiedzieli, co odpowiedzieć. „Dziennikarze” KBSu po prostu kazali im powiedzieć „tak, to za wcześnie na ich comeback”. W tym samym programie KBS zrobił "wywiad" z rodzicami ofiary wypadku samochodowego Daesunga. Byli zrozpaczeni i zdezorientowani. KBS to wykorzystał i kazał mówić kłamstwa o tym, jak to Daesung nie przyszedł na pogrzeb, nie zapłacił im itp. Wszystkie te oskarżenia były bezpodstawne, co przyznali inni członkowie rodziny poszkodowanego. Byliśmy tym tak oburzeni, że urządziliśmy protest pod ich budynkiem - jeden z najbardziej agresywnych, na którym byłam w całym swoim życiu. Sama myśl o nim, wciąż wydaje się być straszna. 

W 2012, wraz z comebackiem Jiyonga [przyp. tłum. album One of a Kind], KBS znowu zaczął robić brzydkie rzeczy. Dwie piosenki Jiyonga zostały ocenzurowane i nie mogły być puszczane w stacjach radiowych KBSu, w show i w programach. Jiyong postanowił się pojawić w jednym z programów KBSu Sketchbook, ponieważ przyjaźnił się z prowadzącym Yoo Hee Yeolem - muzyczną legendą w Korei. Jednak dzień przed jego wystąpieniem, KBS zabronił mu wystąpić z dwiema piosenkami - That XX i Light It Up, więc w noc przed występem musiał przypomnieć sobie choreografię do Heartbreakera. Nie odpoczywał przez dwa dni. Oczywiście pod koniec 2012 YG odmówił udziału Big Bang na końcoworocznej gali KBS.

W KBS pracuje reporter Kim Yong Ho, który jest anty-fanem Bangów i YG, i który pisał artykuły w stylu „Po morderstwie - dlaczego Big Bang wrócili tak szybko?” i „Big Bang - grupa, za którą podążają zbrodnie. Jak sobie radzą w dzisiejszym przemyśle muzycznym?”. Wszystkie były wypełnione czystą nienawiścią do Bangów. Nawet ludzie, którzy nie są VIPami przyznawali, że ten mężczyzna, który nazywa siebie „dziennikarzem”, jest anty-fanem i nie ma wstydu. Wysłaliśmy na niego wiele skarg, ale  KBS odmówił zrobienia czegokolwiek. 

KBS znany jest również z manipulowania rankingami w Music Bank tak, by uniemożliwić wygraną artystom z YG. Wiele razy celowo odwoływali program w 2011 i 2012, kiedy Big Bang miało swoje comebacki i nie dało się ich przesunąć w dół z 1 miejsca. Powodem było m.in „świętowanie 600 odcinka” - chyba naprawdę myśleli, że widzowie są idiotami. Dlatego właśnie młodsze i mało popularne grupy wygrywają Music Bank. Wszyscy wiedzą, że te nagrody nic teraz nie znaczą.

W tym roku artyści z YG znowu przychodzą do programów KBS, a 2NE1 występowało nawet w Music Banku, więc sprawy mają się lepiej. Jednak dla nas VIPów, nie ma możliwości, żebyśmy zapomnieli o tych wszystkich rzeczach, które KBS przez tyle lat robił Bangom. Zawsze będziemy żywić w stosunku do KBSu dozgonną nienawiść.

Jestem pod wrażeniem postawy koreańskich VIPów. Zawsze brałam ich za leni patentowanych, którym nie chce się głosować XD A tu proszę, wysyłają pisma, urządzają strajki, „żywią nienawiść”. Powinniśmy uczyć się od nich, jak bronić własnych przekonań. Jestem pewna, że dzięki nim Bangi tak szybko wrócili na scenę, co było, moim zdaniem, najlepszym posunięciem, jakie mogli zrobić. Dzięki tym odważnym VIPom mieliśmy w tym roku tyle fajnych piosenek, a już w lato (oby nie następnego roku :/) czeka nas 3 pełny album. 

DZIĘKUJEMY <3

* Ta zasada nie była żadną karą, czy czymś podobnym. Została stworzona po to, by dziewczyny się nie przemęczały i wkładały całą energię w ten jeden występ w tygodniu - jakość nad ilość. Zasada została później zniesiona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz